Kategori: Tävling Sida 1 av 14

Predator Grand Prix 24h – Resultatlista

Stort grattis till samtliga vinnare och pristagarna kommer bli kontaktade under V34.

Stort TACK till våra sponsorer: Jiggar.nu, Sporting, Fishline.se, Brobaits, KGK, RAM, A.H Baits, Man Cave Baits, SkippieLures och Caesarbaits.

1.887 cmHappy Angler411:142:334
2.842 cmBoC Fishing405:145:292
3.830 cmKast Fiske345:198:287
4.829 cmSumpansfiske.se425:104:300
5.716 cmMälarpöjkarna414:45:257
6.694 cmFishbone234:144:316
7.659 cmCicci och Jessica362:244:53
8.626 cmSjövilt251:50:325
9.601 cmBPM320:0:281
10.550 cmFebrilt fiske156:150:244
11.486 cmPro Jig0:158:328
12.453 cmPinglor och Pojkar251:95:107
13.305 cmHappy Pikemore164:0:141
14.278 cmJordskepp0:144:134
15.249 cm2 Jerks & 1 Fly150:48:51
16.236 cmPiscandi76:0:160
17.0 cmÖvriga0:0:0

1:a plats: Team Happy Angler

2:a plats: Team BoC Fishing

3:e plats: Team Kast Fiske

Längst gädda: Cecilia Grönberg – 98 cm

Längst gös: Cecilia Grönberg – 82 cm

Längst abborre: Lauras Antanavicius – 45 cm

Utlottningspriser under tävlingstiden:
1:a utlottningen kommer från Fishline.se och går till Richard Lundin i Team Febrilt Fiske.
2:a utlottningen kommer från KGK/RAM och går till Fredrik Quicker i Team Happy Pikemore.
3:e utlottningen kommer från SkippieLures/Sporting/Brobaits/Jiggar.nu och går till Jessica Dolk i Team Cicci och Jessica.
4:e utlottningen kommer från Jiggar.nu/Brobaits och går till Elias Lindskog i Team Sumpansfiske.se
5:e utlottningen kommer från Jiggar.nu/Sporting och går till Oliver Karlsson i Team Karlsson.
6:e utlottningen kommer från A.H Baits/Sporting och går till Lotta Bagger i Team Piscandi.
7:e utlottningen kommer från Jiggar.nu/Sporting/Brobaits och går till Oskaras Linkus i Team Pro Jig.
8:e och sista utlottningen kommer från Fishline.se och går till Robert Lundstedh i Team BPM.

VI HOPPAS NATURLIGTVIS PÅ ETT ÅTERSEENDE UNDER PREDATOR GRAND PRIX 24H – 2021.

Bildarkiv (Team):

Bildarkiv (Sponsorer):

Predator Grand Prix 24h

En tävling för alla sportfiskare och team som söker en utmaning utöver det vanliga.

Mer information om tävlingen hittar du här: PGP24h

Stockholmsborren 24h – Topp 5: Abborre – Mälaren

Team FishBone ställde upp i Stockholmsborren 24h som anordnas av Stockholms fiske & fritid och lyckades vinna med 407 cm fördelat på 10 fiskar med 49 cm som längst fisk. En mindre bedrift när teamet redan hade tävlingen 24h gäddan bakom sig.

Stort GRATTIS till Team FishBone för vinsten i Stockholmsborren 24h.

Bild ovan:
Team FishBone – Rickard Eckebring, Jussi Rosvall och Patric Lindblom

Det blev två inrapporteringar till Topp 5 under Stockholmsborren 24h. Rickard Eckebring uppgraderade och klev upp på en 2:a plats och Jussi Rosvall tog över ledningen med en grym fisk på hela 49 cm.

Jussi Rosvall passade även på att ta ett fint PB under Stockholmsborren 24h.

Bild inlägg:
Jussi Rosvall – Abborre från Mälaren – 49 cm – 1390 gr.

Bild ovan:
Rickard Eckebring – Abborre från Mälaren – 43 cm – 1210 gr.

24 h – Predator Grand Prix

Tävlingen är öppen för allmänheten och först i Sverige med 3 arter under 24 h vilket ger en utmaning utöver det vanliga.

Mer information kommer inom kort.

KM-Vår Ver.19

KM – Vår (20-05-10)

KM är utformat att endast en klubbmästare utses per år efter totalen av vår och höstens KM (se höstens KM som en fortsättning av vårens KM). Om du inte kunde närvara under vårens KM kan du fortfarande vinna totalen och bli klubbmästare. Varje KM är en individuell tävling förutom totalsegrare tillika klubbmästare.

Samtliga priser delas ut under KM-Höst och har du inte möjlighet att närvara under höstens KM skickar vi priserna alt. lämnas över enligt överenskommelse.

Samtliga juniorer kommer få priser.

Hör gärna av dig om något är oklart genom kontaktformuläret

Poseringsbilder

Stort GRATTIS till samtliga pristagare

KM: LIVE RAPPORTERING
2020-05-10 16:00
Första godkända gäddan:
David Wallinkl. 08:07
Längst gädda (Deltog inte i längst gädda):
Björn Berg108 cm
Längst gädda (Vinnaren av totalsumman från samtliga som deltog i längst gädda):
Richard Granfors100 cm
Antal flest godkända gäddor:
Richard Granfors7 st
Bästa junior:Samuel Svedberg138 cm
Resultatlista:
1.296 cmRichard Granfors
2.243 cmLars Berglund
3.242 cmBjörn Berg
4.232 cmHans Djupsjöbacka
5.226 cmRobert Hellkvist
6.222 cmMicael Ström
7.219 cmRichard Jansson
8.217 cmJussi Rosvall
9.214 cmKenneth G Karlsson
10.201 cmDavid Wallin
11.192 cmHenry Petersén
12.177 cmRickard Eckebring
13.143 cmRobert Lundstedt
14.141 cmMikael Öberg
15.138 cmSamuel Svedberg
16.135 cmAlfred Monié
17.91 cmPer Lundstedt
18.84 cmMikael Haraldsson
19.76 cmSvante Holmegård
20.73 cmHenrik Östman
21.73 cmTed Rosengård
22.72 cmMagnus Ström
23.68 cmDavid Svedberg
24.68 cmAnders Jonsson
25.65 cmNiklas Andersson
26.64 cmLotta Bagger
27.0 cmÖVRIGA

Sida 1 av 14

Drivs med WordPress & Tema av Anders Norén